Szkółka Roślin Iglastych IGLAKI_PL Warszawa
   
 

Podlewanie roślin iglastych zimą

źródło: www.iglaki.pl

Rośliny iglaste w przeciwieństwie do liściastych (które zrzucają liście) nie przestają w trakcie zimy pobierać wody, gdyż muszą uzupełniać jej ubytki, aby zachować turgor (jędrność) zimozielonych tkanek.

Roślin iglastych w trakcie mrozów się nie podlewa, ale w zimie zdarzają się okresy w których następują ocieplenia. Ocieplenie powoduje wzrost parowania i uaktywnienie procesów życiowych rośliny iglastej, która zaczyna pobierać wodę.

Rośliny iglaste rosnące w gruncie nie wymagają żadnej opieki w tym czasie, gdyż roztapiający się śnieg i lód dostarczają im właściwą ilość wody.

Zwrócenia uwagi wymagają rośliny rosnące w pojemnikach. Pojemniki szczelnie wypełnione roślinami nie pozwalają na osadzanie się śniegu. Czasami również resztki śniegu są usuwane przez nas, aby " wydobyć kształt rośliny z pod śniegu" &ndash jest to zrozumiałe, gdyż sadzimy zimozielone rośliny po to aby cieszyć się ich zielenią w okresie zimy. Usuwanie śniegu powoduje jednak, że znika ten naturalny rezerwuar wody, a rośliny nie mogąc jej uzupełnić usychają.

Podobna sytuacja występuje również na balkonach zadaszonych lub w doniczkach znajdujących się w głębi balkonów, gdzie śnieg nie dociera. Jest to główna przyczyna zamierania roślin iglastych w trakcie zimy. Mróz powoduje dużo mniejsze szkody. Do mrozu rośliny iglaste są przystosowane, do braku wody nie.

Rozwiązanie

  1. usunąć śnieg z roślin, ale w doniczce pod roślinami podłożyć trochę śniegu, który roztopi się, gdy się ociepli.
  2. zamiast zostawiać śnieg w doniczce można rośliny podlewać. W tym miejscu należy jednakże zwrócić uwagę na to, że nawet zimna woda z kranu ma temperaturę +10 st. C co dla roślin znajdujących się na zewnątrz w temperaturze poniżej 0 st. C oznacza wrzątek. Aby nie doznały szoku termicznego należy pojemnik z wodą wystawić na balkon i podlać rośliny, gdy temperatura wody w pojemniku zrówna się z otoczeniem.
  3. Na pytanie jaki moment w trakcie zimy jest właściwy do podlewania odpowiem praktyczną uwagą &ndash podlewać w zimę należy tylko wtedy, gdy to robi przyroda np.: śnieg intensywnie roztapia się lub pada deszcz, a w doniczce jest sucho.

    Gnicie systemu korzeniowego u iglakówKOLEJNA PORADA: Iglak nie jest rośliną bagienną - odwodnienie donic

 

 

 

 

 
 
created by ekipa IGLAKI.pl