Szkółka Roślin Iglastych IGLAKI_PL Warszawa
   
 

Rośliny iglaste zamiast trawnika

źródło: www.iglaki.pl

Nie namawiamy na całkowite wyeliminowanie trawnika z ogrodu, powierzchnie pokryte zadarniającymi roślinami iglastymi nie są zazwyczaj w stanie spełnić tych wszystkich funkcji jakie spełnia trawnik np.: nie można po nich intensywnie chodzić.

Są jednak sytuacje, gdy zalety powierzchni z roślin iglastych przeważają nad klasycznym trawnikiem:

 1. iglaste okrywowe sprawdzają się znakomicie w miejscach do których trudno jest dotrzeć kosiarką z uwagi na:
   duża pochyłość terenu
   brak technicznego dostępu np.: powierzchnie oddzielone płotkami
 2. w miejscach, które chcielibyśmy wyłączyć z użytkowania przez osoby trzecie np: tereny przed posesjami, pod oknami (niskie rośliny nie wejdą w światło okna),
 3. rośliny zadarniające można posadzić również na terenach o nie wyrównanej powierzchni np.: po likwidacji skalniaka. W ten sposób bez wywożenia kamieni i ziemi co wiąże się z dużym nakładem pracy można uzyskać bardzo ciekawy efekt.
 4. w miejscach reprezentacyjnych, w których żółty kolor trawy w zimie oszpeca np.; wejścia do biur.
 5. w miejscach w których co tygodniowe koszenie trawy jest kłopotliwe np.; z uwagi na brak możliwości kompostowania trawy.
  1. Posiadacze przydomowych malutkich ogrodów o powierzchni np.: około 200 - 300 m kw. powinni rozważyć czy opłaca się nabywać kosiarkę do strzyżenia trawnika o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W literaturze związanej z kształtowaniem krajobrazu często spotyka się projekty ogrodów wysypanych żwirkiem (w miejscu w którym mógłby rosnąć trawnik) lub pokryte płytami kamiennymi. W tych ogrodach pozostałą powierzchnię wypełnia się roślinami w tym zadarniającymi.

   Klasyczną rośliną najniżej zadarniającą z pośród roślin produkowanych w naszej Szkółce jest Juniperus communis " Repanda " , rolę tą również doskonale spełni nieco wyższy Juniperus sabina var. " Tamariscifolia " .

   Rośliny a zaznaczanie północyKOLEJNA PORADA: Zaznaczanie północy na roślinach iglastych

 

 

 

 

 
 
created by ekipa IGLAKI.pl