Szkółka Roślin Iglastych IGLAKI_PL Warszawa
   
 

Rośliny zimozielone na żywopłot do dwóch metrów sprzedam/kupię

źródło: www.iglaki.pl

Odwieczne prawa natury powodują, że rośliny ze sobą konkurują. Konkurencja w świecie roślin dotyczy dostępu do : wody, składników mineralnych i dostępu do światła. Każda roślina dąży do tego aby w maksymalnym stopniu wykorzystując wodę i składniki mineralne uzyskać dla siebie więcej przestrzeni życiowej.

Roślina bez dostępu światła (tj. w całkowitej ciemności) nie może przeprowadzać procesu fotosyntezy.Roślina dopóki żyje przeprowadza proces fotosyntezy. Fotosynteza oznacza przetwarzanie składników mineralnych na organiczne skutkiem czego jest wzrost rośliny. Innymi słowy rośliny rosną do końca swojego życia.

W przypadku iglaków (i innych roślin wieloletnich) prawidłowe wydaje się jedynie określanie średniego przyrostu jaki potrafi dać roślina w określonych warunkach środowiskowych. Nie jest bowiem prawdą, że dwie Th. occ. Smaragd posadzone w skrajnie odmiennych warunkach dadzą taki sam przyrost. Tempo wzrostu każdej rośliny w obrębie danej odmiany zależy bowiem od warunków środowiskowych czyli dostępu do światła, wody, składników mineralnych.

Jedynie różnice pomiędzy gatunkami powodują, że rozróżniamy rośliny szybko rosnące i wolno rosnące, lecz są to różnice genetyczne, niezależne od warunków środowiskowych. Czasami wydaje się nam że stare drzewo przestało rosnąć ("osiągnęło maksymalną wysokość ") — nic bardziej mylnego - drzewo rośnie, przecież pojawiają się na nim na wiosnę nowe przyrosty. Wielkość przyrostu na poszczególnych gałązkach starych egzemplarzy roślin jest coraz mniejsza, gdy ją zmierzymy centymetrem, ale ilość masy zielonej wytworzonej ogółem na wszystkich gałęziach wcale nie musi być mniejsza niż na młodszych egzemplarzach.

Wszystkie osoby, które chcą się przekonać czy przedstawione tu wyjaśnienia znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości zapraszamy do naszego ogrodu (lub do Ogrodów Botanicznych), gdzie konfrontując opisy z niektórych publikacji o max wzroście z wielkością danej rośliny szybko zorientujecie się Państwo, że rośliny tych publikacji nie czytają i rosną, w swoim tempie, w górę do słońca.

Iglaki czasowa dekoacja wnętrzKOLEJNA PORADA:Iglaki we wnętrzach

 

 

 

 

 
 
created by ekipa IGLAKI.pl