Szkółka Roślin Iglastych IGLAKI_PL Warszawa
   
 

Sadzenie a przesadzanie roślin iglastych.Różnice pojęciowe.Kiedy sadzić a kiedy przesadzać rośliny

źródło: www.iglaki.pl

Terminem sadzenie na potrzeby tego artykułu określimy posadowienie w miejscu docelowym rośliny rosnącej w doniczce co najmniej od 6 miesięcy.

Terminem przesadzanie na potrzeby tego artykułu określimy przenoszenie rośliny rosnącej swobodnie w glebie w inne miejsce lub do doniczki.

Skąd te pojęcia i dlaczego zrozumienie różnic w tych dwóch czynnościach jest tak istotne dla ogrodnika?

Najistotniejsza różnica dotyczy kalendarzowych terminów wykonywania w/w czynności.

Sadzić bowiem można przez cały rok : wiosną, latem, jesienią oraz zimą. Tak nie tylko latem ale zimą też !, o ile komuś uda się wykuć dołek a przy okazji pracy w ogrodzie nie zamarznąć ;) Roślinom &ndash które posiadają cały nienaruszony (bądź zregenerowany) system korzeniowy w doniczce - jest bowiem wszystko jedno kiedy zostaną posadowione w ziemi. Sadzenie latem oczywiście wymaga większych nakładów pracy &ndash podlewanie.

Przesadzać bezpiecznie można jedynie w dwóch terminach wiosną (marzec do połowa kwietnia) i jesienią (wrzesień do początków października). Terminy te są jednakże podane orientacyjnie i zależą od warunków pogodowych w danym rejonie Polski. Im roślina jest większa tym przestrzeganie tych terminów jest ważniejsze. Przesadzanie wiąże się bowiem z naruszeniem systemu korzeniowego (wykopując roślinę obcinamy część korzeni). Roślina po tym zdarzeniu musi mieć czas na regenerację systemu korzeniowego. Przesadzania innymi słowy dokonuje się w okresie najmniejszej transpiracji (wyparowywania wody przez aparaty szparkowe) roślin tj. wtedy gdy jeszcze nie rozpoczęły wegetacji lub gdy właśnie ja kończą.

UWAGA: rośliny świeżo wykopane z gruntu i umieszczone w doniczce (to znaczy rośliny bez tzw. " przesezonowania") należy traktować jak rośliny które zostały przesadzone i nie nabywać ich w innych terminach niż właściwe dla przesadzania.

Przesezonowanie &ndash okres w którym roślina po przesadzeniu z gruntu do doniczki stała na kontenerowi i przyjmowała się. Okres ten wynosi w zależności od wielkości rośliny od 6 miesięcy do roku.

Nasza Szkółka IGLAKI_PL jest szkółką kontenerową, czyli prowadzi produkcję roślin w doniczkach (rośliny są sadzone z mniejszej do większej doniczki bez naruszenia systemu korzeniowego) mamy tez w sprzedaży rośliny przesezonowane. Nie prowadzimy natomiast sprzedazy roślin z tzw " bryłką " , czyli kopanych. Przyjęty system produkcji pozwala na całoroczną sprzedaż materiału iglastego.

Podlewanie iglaków zimąKOLEJNA PORADA: Podlewanie roślin iglastych zimą

 

 

 

 

 
 
created by ekipa IGLAKI.pl